Ректор КНУТД академік Іван Грищенко: «Одним із завдань університету є підтримання на високому рівні фізичного здоров'я студентів»

Нещодавно ми мали змогу поспілкуватися з ректором Київського національного університету технологій та дизайну Іваном Михайловичем  Грищенко — ученим у галузі економіки, доктором економічних наук, професором, дійсним членом (академіком) Національної академії педагогічних наук України, лауреатом Державної премії у галузі науки і техніки.

- Як Ви вважаєте, яким є сучасний стан студентського спорту та перспективи його розвитку в Києві та країні в цілому?

Сучасний студентський спорт – складний і багатогранний процес. Він інтегрує в собі ознаки спорту вищих досягнень, резервного та масового спорту, оскільки спрямований на підвищення спортивної майстерності та рівня фізичного розвитку студентської молоді, задоволення їх потреб у руховій активної, зміцнення здоров'я та організації дозвілля.

Враховуючи нову редакцію Закону «Про вищу освіту», який набув чинності восени 2014 року, де автономія вищих навчальних закладів передбачає самостійність щодо вибору дисциплін – формується небезпечна тенденція, за якої університети можуть відмовитись від занять з фізичного виховання та спортивного тренування з метою економії коштів на утримання спортивних споруд та заробітної плати тренерів, викладачів.

На жаль, в Україні за недостатністю організаційних і фінансових ресурсів, уваги з боку державних органів цей важливий сегмент безперервного фізичного виховання та спортивного вдосконалення людей не розвивається. Такий стан справ потребує пошуку альтернативних ефективних організаційних форм спортивного руху у вищих навчальних закладах до покладених на нього соціальних функцій.

-  На Вашу думку, як можна залучити більше молоді до спортивного та здорового способу життя?

Яким спеціалістом стане нинішній студент, залежить не лише від того, настільки добре він вчиться, а й від уміння володіти здоровими життєвими навичками. Їх вихованню сприяє спорт, адже формування навичок, ведення здорового способу у студентському віці є запорукою успішної професійної діяльності у майбутньому. Поняття «здоровий спосіб життя» (ЗСЖ) включає фізичне здоров'я, духовне здоров'я і соціальне здоров'я.

Сьогодні здоров'я нації викликає занепокоєння у зв’язку зі збільшенням кількості споживачів наркотиків, алкоголю, тютюну.

Покращити становище можна через застосування нового підходу до формування здорового способу життя, який би ґрунтувався на сучасному підході збереження здоров'я, тобто враховували всі його аспекти. Важливо також, щоб вони опиралися на активізацію участі молоді в даному процесі. Мова йде про те, щоб не дорослі ініціювали таку роботу, а молодь. Саме від її  активності й буде залежати успішність поширення формули: «здоровим бути модно, стильно і красиво».

Вступивши до ВНЗ, студент опиняється в нових соціальних і психофізіологічних умовах, а часто і в новому кліматичному середовищі. Навчання завжди пов’язане з емоційними стресами під час подолання важких навчальних ситуацій. Нові умови життя, нові знайомства, велика кількість учбової інформації, посилення ритму життя створюють додаткові навантаження на інтелектуальну та емоційну сфери студентів.

Особливі перевантаження випробовують першокурсників. Учорашній школяр, стаючи студентом, потрапляє до незвичних для нього умов активної навчальної та наукової діяльності. Успішна адаптація студентів до нових умов навчання у ВНЗ можлива лише при їх орієнтуванні на ведення здорового способу життя. 

Іване Михайловичу, у Вашому Університеті фізичне виховання не є профільним напрямом, але викладачі і студенти беруть участь у багатьох спортивних змаганнях. Завдяки чому?

Згідно Закону України «Про вищу освіту» одним із основних завдань вищого навчального закладу є: формування особистості шляхом патріотичного, правового, екологічного виховання, утвердження в учасників освітнього процесу моральних цінностей, соціальної активності, громадянської позиції та відповідальності, здорового способу життя, вміння вільно мислити та само організовуватися в сучасних умовах. А тому наш обов’язок – підтримання на високому рівні стану фізичного здоров'я студентів, їх розумової та фізичної працездатності; гармонізація особистості на основі розвитку основних життєво необхідних професійно-прикладних рухових навичок,  формування мотивації до рухової активності та спорту.

Справді, фізичне виховання у нас непрофільна дисципліна. Але по-перше, подивіться на викладацьку команду кафедри фізичного виховання та здоров'я. У складі кафедри працюють 2 доктори педагогічних наук, 1 кандидат з фізичного виховання і спорту, 4 старших викладачі, які забезпечують високу якість проведення занять з фізичного виховання.

По друге, кафедра фізичного виховання та здоров'я при підтримці ректорату і студентського профкому кожного дня займається не тільки фізичним вдосконаленням студентів, їх здоров'ям, але й шукає спортивні таланти та залучає студентську молодь у спортивні секції Центру фізичного виховання та здоров'я. На спортивній базі КНУТД, яка складається з 4 спортивних залів, тренажерного залу, тиру, стадіону та спортивного майданчику, тренуються збірні команди з футболу, баскетболу, волейболу, настільного тенісу, пауерліфтингу, ушу, та кульової стрільби.

В університеті навчались заслужений майстер спорту України з кульової стрільби, чемпіонка Олімпійських ігор, Світу, Європи – Костевич Олена; заслужений майстер спорту України з настільного тенісу, чемпіонка Дефолімпійських ігор, Світу, Європи, Універсіади – Сергієнко Наталя.

В теперішній час навчаються: Гончаренко Богдан – студент факультету індустрії моди, майстер спорту міжнародного кладу з карате. Багаторазовий чемпіон України, Європи та Світу. Перетятько Дар'я – студентка факультету дизайну, чемпіонка Світу з карате 2016 року. Жіноча збірна КНУТД з перетягування канату бронзовий призер Чемпіонату та кубку України 2016 року.

Збірна команда «Легпром» з баскетболу брала участь у чемпіонатах України вищої ліги, є 5-ти разовим чемпіоном клубу Студентської профспілкової асоціації м. Києва.

Збірна футбольна команда «Легпром» - бронзовий призер чемпіонату України серед ВНЗ України, постійний учасник чемпіонатів м. Києва.

По-третє, нам потрібна здорова, спортивна та ще професійно талановита молодь. Це і є новим виміром європейської освіти.

Команда Вашого університету вийшла у півфінал розіграшу Кубку м. Києва з футболу серед студентських команд ВНЗ – це досить непогане досягнення. Чи хотіли б Ви колись взяти участь у фінальній грі на стадіоні «Динамо» ім. В. В. Лобановського?

Керівництво Футбольної асоціації студентів Києва підняло статус змагань Кубку  міста Києва з футболу до високого європейського рівня. Кубкові змагання мають свою особливість і відмінність: кожен матч - вирішальний, характер зустрічі – бойовий, непоступливість – такі властивості характерні для збірної команди КНУТД з футболу. Теперішні досягнення команди – результат комплексних дій спортсменів, кафедри фізичного виховання та здоров'я, профспілкової організації студентів КНУТД та ректорату. Команда має чудову можливість проводити тренувальні збори на базі СОТ «Молодіжний» КНУТД (с. Плюти). Керівництво університету робить все можливе для збереження та покращення стану футбольного поля, екіпірування футболістів. А головне – це бажання грати та перемагати за наш університет.

Зіграти матч на легендарному стадіоні «Динамо» - мрія кожного футболіста. А отже кожен гравець збірної команди нашого університету прагне вийти на це футбольне поле і колись це їм вдасться.

Які з напрямів розвитку студентського спорту є пріоритетним для Вашого університету?

Центр фізичного виховання та здоров'я постійно проводить навчально-тренувальні заняття з футболу, волейболу, баскетболу, настільного тенісу, фітнесу, ушу та кульової стрільби. Спільними зусиллями постійно організовуються різноманітні змагання, які надзвичайно позитивно впливають на популяризацію здорового способу життя та підтримку фізичного здоров'я молоді. Вже традицією стало проведення чемпіонату з футболу, настільного тенісу, волейболу та звісно ж проведення спартакіади. Улюбленими видами спорту наших студентів звісно ж є волейбол, футбол, легка та важка атлетика і велоспорт.

Спорт має дивовижні властивості. Він об’єднує, знайомить молодь між собою, зміцнює здоров'я та характер, здійснює позитивний вплив на інтелектуальні здібності студентів, які нам займаються. Зважаючи на це, в університеті значна увага приділяється розвитку спорту.

Спільними зусиллями постійно організовуються різноманітні змагання, які надзвичайно позитивно впливають на популяризацію здорового способу життя та підтримку фізичного здоров'я молоді. Вже традицією стало проведення чемпіонату з футболу, настільного тенісу, волейболу та звісно ж проведення спартакіади.

- Дякуємо Вам за це інтервью, за цікаві та змістовні відповіді. Бажаємо невичерпних сил на благо розвитку розумної, здорової молоді.

Автор: Владислав Третяк

 
13 червня 2017

 2252 перегляда

 
 

11 травня Віктор Андрущенко : «Фізкультура і спорт – це здоров’я, сила і звитяга»
16 березня Ректор Європейського Університету Іван Тимошенко: "Студентський футбол поєднує фізичний розвиток з інтелектуальним і моральним."
20 грудня Ректор Університету Грінченка Віктор Огнев'юк: "Для того, щоб система фізичного виховання у вищому навчальному закладі була ефективною, вона має бути перш за все цікавою для студентів"
25 листопада Микола Сергієнко: «Київський футзал вийшов на той рівень, який називають стабільним»
27 лютого Ректор НУБіП України Станіслав Ніколаєнко: плануємо бути серед лідерів студентського футболу
27 грудня Гринь Андрій Романович: «ФАСК - це кохане дитя, якому будеш завжди віддавати своє серце і душу»
9 лютого Президент ФАСК Вадим Місюра: "Перспективи розвитку студентського футболу оцінюю позитивно".
123123