Президент ФАСК Вадим Місюра: "Перспективи розвитку студентського футболу оцінюю позитивно".

  Після новорічних свят збірні команди з футболу вищих навчальних закладів ще відпочивали, а Футбольна асоціація студентів міста Києва відновила свою роботу та готувалася до продовження Чемпіонату з міні-футболу. Про тонкощі діяльності Футбольної асоціації розповів президент ФАСК, Місюра Вадим Ярославович.

- Доброго дня, Вадиме Ярославовичу, Ви вже майже півроку опікуєтесь студентським футболом Києва. Скажіть, які Ви бачите результати діяльності Футбольної асоціації за цей час?

   Вітаю Вас! 

   По-перше, вже сьогодні можна констатувати певну зацікавленість до того, що робить наша Асоціація, з боку вищих навчальних закладів. У чемпіонаті та першості міста з футболу та міні - футболу цього сезону бере участь більше двадцяти ВНЗ. Це стало можливим у результаті копіткої праці всіх зацікавлених сторін - як самих студентських збірних команд і тренерів, так і керівників конкретних навчальних закладів. Важливу роль в цьому зіграла і співпраця з нашими партнерами. У вересні минулого року ми підписали угоду з Київським міським відділенням Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти та науки України і громадською організацією «Спортивна студентська спілка міста Києва» . Згідно угоди нам делегували частину повноважень щодо розвитку футболу серед ВНЗ міста Києва, а також надали право на організацію та проведення міських спортивних змагань. Крім того, переможець та срібний призер чемпіонату серед студентських збірних отримають право на участь у фінальній частині Всеукраїнського фестивалю ігрових видів спорту серед студентів. Така практика Міністерством освіти впроваджується вперше і в цьому я бачу певне визнання тої роботи, яку проводить наша Асоціація. Доречи, гравці команд переможців  будуть подані на присвоєння відповідних спортивних розрядів згідно з Єдиною спортивною класифікацією України.

   По-друге, ми здійснили ряд організаційних заходів щодо покращення самої системи проведення змагань: удосконалили Регламент та положення їх проведення, провели паспортизацію всіх футболістів, застрахували гравців команд, знайшли партнерів, які надали нам безкоштовно футбольні поля та спортивні зали для проведення ігор чемпіонату, прийняли нову редакцію Статуту організації та своєрідну «дорожню карту» - План заходів нашої Асоціації. Вперше, за останні роки існування, в Асоціації з’явилось своє, хоч і невелике, приміщення. І за це ми вдячні Федерації футболу міста Києва та особисто її президенту Кочетову Ігорю Миколайовичу. Частково вирішені питання щодо матеріально-технічного оснащення офісу.

   По-третє, напевно не менш важливе питання, нам вдалося за цей час створити свій веб-сайт. Зараз ще іде його становлення, але вже можна констатувати, що він буде як «обличчям» Асоціації, так і інформаційним майданчиком її діяльності.

- А які завдання Футбольна асоціація студентів міста Києва поставила собі на меті, але ще не виконала або не  встигла реалізувати?

   Я звертав Вашу увагу  на те, що були прийняті ряд рішень, які визначають подальші кроки нашої діяльності у поточному році. Зрозуміло, що головним завданням є провести другий етап кваліфікаційних змагань XV чемпіонату  з футболу і в червні визначити остаточний склад Вищої та Першої ліг. На цей час проходить XI чемпіонат міста Києва з міні-футболу. Попереду Кубки  з футболу та міні-футболу. Вперше заплановано провести турнір з міні-футболу серед вищих учбових закладів I та II рівня акредитації, а також турнір серед жіночих студентських команд. Цікаво, що це ініціатива самих дівчат. Збірна команда київських вузів МАУП та НУФВСУ на XI літній Універсіаді України виборола право участі у Європейських іграх, які пройдуть у серпні цього року в м. Роттердам   (Королівство Нідерланди).

   Враховуючи роз'єднаність профільних спортивних громадських організацій у проведенні змагань у студентському середовищі, необхідно ще провести узгодження спортивного календаря  як з організаторами змагань, так і адміністраціями ВУЗів.

   Але одним із головних  завдань, ми вважаємо, популяризацію даного виду спорту серед широкого загалу студентської молоді та залучення її до активних форм здорового способу життя. Тому сприяння у проведенні внутрішніх змагань в учбових закладах – це, в подальшому, повинно стати пріоритетом у нашій діяльності.

-  Досить відповідальна робота – сприяти розвитку молодіжного спорту. Чи були у Вас труднощі, які заважали розбудовувати студентський футбол, якщо так, то які?

   Зразу відповім, що ми не стоїмо на початку цього шляху. Нашій Асоціації в цьому році виповнюється п'ятнадцять років. За цей час працювала професійна команда фахівців: викладачі, тренери, спортсмени, які все зробили в свій час, щоб цей напрямок футболу залишився на небосхилі студентського спорту не тільки в Києві, але й України. Серед них, Гринь А.Р., Залойло В.В., Пєрвушкін О.А., Ільницький М.Й., Бойченко С.В., Кубяк Л.М., Білоконь В.П. та багато інших ФАНАТІВ своєї справи.

   Щодо труднощів. Студентський футбол неможливо розглядати окремо від загальних процесів становлення спорту в Україні за останні роки. Я вважаю, що пріоритетом у цій роботі повинна бути ДЕРЖАВА. Нажаль, на протязі багатьох років іде скорочення державних асигнувань на розвиток фізичної культури та спорту, у т.ч. студентського. Ще одна проблема - невідповідність рівня матеріальної бази та спортивної інфраструктури більшості вищих учбових закладів завданням розвитку масового спорту. Це не тільки моральне та фізичне старіння стадіонів, спортивних залів, ігрових майданчиків, але і мала кількість футбольних полів. Київ на сьогоднішній день займає останнє місце в Україні по їх чисельності.

   Загальний стан фінансування освіти змушує керівництво вузів йти на комерціалізацію своєї спортивної інфраструктури, що значно звужує можливості студентів і викладачів долучатися до масового спорту у вільний час, це стосується і проведення змагань.

   У той же час, скрутний час, ми знайшли розуміння і підтримку зі сторони Київського вузівського центру (Ради ректорів), який очолює ректор Київський національного університету будівництва і архітектури  Куликов П.М., а також ректорів  Павленко (Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана), Іванова (Національний університет харчових технологій), Мельничука Д. (Національний університет біоресурсів і природокористування України),  Андрущенко (Національний педагогічний університет ім. М.Драгоманова), Коваленко В.В. (Національна академія внутрішніх справ України).

   У той же час, треба констатувати низьку мотивацію для керівництва ВУЗів, кафедр фізичного виховання та тренерів у розвитку футболу в  навчальних закладах. Недостатній рівень пропаганди студентського футболу та міні-футболу у засобах масової інформації також впливає на повільний рух у залученні молоді до даного виду спорту.

- Які тоді шляхи вирішення цих проблем? Я так розумію, громадська організація не може замінити Державний бюджет країни і відбудувати достатню кількість стадіонів.

   Ви маєте рацію. Тому я і акцентую увагу на ролі держави. У той же час, під лежачий камінь вода не тече. Ми повинні активно включитись у розробку Програми розвитку футболу, яка сьогодні розробляється за ініціативи Президента України, в першу чергу, з метою врахування проблем студентського футболу. Головне, щоб Програма була не черговим передвиборчим документом і мала реальне фінансове наповнення. У березні, за ініціативи Комітету фізичної культури та спорту Міністерства освіти та науки України і Федерації футболу України, на базі ФФК відбудеться круглий стіл, присвячений проблемам розвитку футболу у ВНЗ. У ньому приймуть участь представники з багатьох регіонів країни, зацікавлених державних установ та громадських організацій. У майбутніх планах ФАСК розробка проектів і співпраця з органами місцевого самоврядування, благодійними фондами тощо.

   Також, ми вдячні ректорам усіх учбових закладів, які приймають участь у наших змаганнях і з розумінням ставляться до часткового фінансування нашої діяльності у вигляді реєстраційного внеску. Як кажуть, з миру по нитці.

    Додаткове джерело підтримки – це залучення спонсорів та партнерів. Але, нажаль, меценатство у нас в країні тільки набирає оберти. До того ж, Україна сьогодні - одна з тих небагатьох країн, де пожертвування приватного капіталу в спорт чи культуру, на жаль, не звільняються від податків. Наше завдання, як і інших громадських організацій, об’єднатися для вирішення цього питання і заручитися підтримкою народних депутатів України у вирішенні цієї проблеми.

- Як Ви оцінюєте майбутній розвиток студентського футболу в Києві, та яку роль в ньому відіграватиме ФАСК?

   Оцінюю позитивно. У місті Києві функціонує більше 70 ВУЗів III-IV рівня акредитації, у яких навчається біля 200 тис. студентів та 51 ВУЗ I-II рівня акредитації (технікуми і коледжі), де навчається 30 тис. студентів. Таким чином, якщо враховувати фактичні можливості конкретних навчальних закладів, ми можемо мінімум у два рази більше залучити учасників наших змагань. Цікавий напрямок - відродження співпраці між ДЮСШ та вищими навчальними закладами: це буде сприяти продовженню спортивної освіти талановитим випускникам спортивних шкіл, так як сьогодні без ігрової практики система підготовки футбольного резерву в країні малоефективна. В цілому, це підвищить рівень студентського футболу. 

   Незважаючи на позитивну динаміку розвитку футболу та міні-футболу серед студентської молоді, далеко не у всіх ВУЗах м. Києва робота з даного напрямку здійснюється ефективно. У той же час практика показує, що це не тільки проблема закладів освіти. Тому одним з головних наших завданнь є створення умов для спільної співпраці всіх зацікавлених сторін: місцевих органів управління освітою, фізичною культурою і спортом, адміністрації вищих учбових закладів, спортивних громадських організацій, студентських органів самоврядування.

   І останнє. Враховуючи недостатній рівень пропаганди студентського футболу та міні-футболу у засобах масової інформації, пріоритетним напрямком нашої діяльності стане вдосконалення системи інформаційного супроводження розвитку студентського футболу. З цією метою і був створений сайт ФАСК, де студенти зможуть знайти всю інформацію про діяльність Асоціації,  інформаційні та регламентуючі матеріали змагань, інтерв’ю, фото- звіти тощо. Основним напрямком діяльності ФАСК в рамках даного проекту буде налагодження співпраці з ЗМІ, інформаційними сайтами та новими медіа ВУЗів, телебаченням та радіо.

- І на кінець Ваші побажання футболістам, які грають в турнірах ФАСК.

Головне - перемог. Чесної та безкомпромісної боротьби. Об’єктивного суддівства. І без травм! 

Інтерв'ю підготував

Ростислав Самарцев

 
9 лютого 2014

 3950 переглядів

 
 
123123