Тарас Шпичка: «Міні-футболу не вистачає фінансування»

  Кореспондент Футбольної асоціації студентів міста Києва Денис Віленський взяв інтерв’ю у старшого викладача, тренера збірної Національного університета харчових технологій по міні-футболу та футболу, майстра спорту України та Казахстану по міні-футболу Тараса Олександровича Шпички.

  Кор: Тарасе Олександровичу, що ви можете сказати про динаміку та проблеми сучасного міні-футболу як в Україні, так і в вашому ВНЗ?

   Т.О.: Як на мене, головною проблемою українського міні-футболу є недостатнє фінансування. Немає спортивних шкіл, інфраструктури, програм розвитку. Зараз у федерації змінилося керівництво, і воно намагається сприяти поліпшенню розвитку міні-футболу, проте все знову ж таки повертається до фінансування. Держава дає мало коштів, а приватні спонсори не вважають цей спорт рентабельним. Також проблемою є те, що у міні-футбол переходять у більшості ті гравці, у яких «не склалося» з великим футболом, тож загальний рівень міні-футболу є значно нижчим.

  У нашому ВНЗ ситуація набагато краще. Ми тренуємося в одному з найкращих залів Києва, до того ж керівництво університету робить все від себе залежне, аби допомогти нашій команді. 

   Кор: Це саме стосується й українського великого футболу?

  Т.О.: Майже ні, все ж таки футбол - спорт номер один в Україні, є дуже багато спортивних шкіл, в одному Києві їх безліч! З іншого боку, рівень підготовки молодих гравців не найкращий, проте все одно не порівняти з міні-футболом.

   Кор: Чи можна сказати, що міні-футбол є такою самою народною грою як і футбол?

   Т.О.: Я б сказав, що міні-футбол є навіть більш народною грою, ніж футбол, оскільки дуже важко зібрати дві команди по 11 людей та ще й знайти майданчик для гри 11 на 11. Проте є ціла купа маленьких спортивних майданчиків, де можна грати 5 на 5 або 4 на 4, що є більш характерним для міні-футболу. Тож, як на мене, міні футбол – народна гра.

   Кор: Чи вважаєте ви достатнім рівень висвітлення студентського футболу в ЗМІ?

   Т.О.: Якщо чесно, до сезону 2013-2014 студентський футбол не висвітлювався взагалі. Не було ані складів команд, ані результатів матчів, ані  підсумків турнірів. З появою ж сайту Футбольної асоціації студентів міста Києва, студентський футбол почав висвітлюватися набагато краще. Тепер кожен може просто і швидко знайти інформацію про київський студентський футбол, збільшується глядацька  аудиторія, студентам це цікаво, а гравці розуміють, що грають не лише для себе. Тож хотілося би виразити величезну подяку Місюрі Вадиму Ярославовичу та усім тим, хто є причетним до винесення студентських змагань на широкий загал.

   Кор: А чи задовольняє особисто Вас рівень проведення змагань під егідою ФАСКа?

   Т.О.: Так, цілком задовольняє. У турнірах грають сильні команди, слабких серед них немає, тож грати тут дуже цікаво та корисно для розвитку гравців, адже після студентських змагань вони можуть піти на підвищення у професіональний футбол чи футзал.

   Кор: Ваша команда посіла друге місце у чемпіонаті з міні-футболу. Ви задоволені таким результатом, чи може хотілося б закінчити сезон краще?

   Т.О.: Загалом, звісно, можна було б посісти й перше місце, проте друге – теж непоганий результат. У тому, що ми не виграли чемпіонат винні ми самі, не змогли реалізувати власні моменти та давали забивати суперникам. Ми дуже поважаємо наших опонентів, але будемо серйозно готуватися до наступного сезону, щоб здобути перемогу.

 

  Кор: Наскільки важливим для Вашої команди було б здобуття чемпіонства? І чи вважаєте ви, що команда-суперниця з НПУ мала суттєву перевагу або їм просто пощастило?

  Т.О.: Звісно, якщо команда здобула чемпіонство, то вона була сильнішою і про жодну удачу тут мови немає, але, вважаю, що ми самі винні у результаті, оскільки поступилися НПУ у вирішальній грі. Важко грати проти гравців, що вже 5-6 років грають пліч-о-пліч. Ми ж для себе завжди ставимо максимальні завдання, завжди намагаємося бути найкращими. Так, в цьому сезоні трохи не вийшло, але у наступному сезоні ми повернемося більш готовими та сильними!

   Кор: А як би Ви прокоментували невдачу у кубку?

  Т.О.: Ми грали проти сильної команди, НАВСа, ігри з ними завжди видаються цікавими, напруженими, із великою кількістю моментів. В основний час не змогли реалізувати своїх моментів, десь, можливо, не пощастило, але ми програли у серії пенальті, а це, як відомо, лотерея.

   Кор: Чи маєте Ви які-небудь секрети, за допомогою яких Ви мотивуєте гравців?

  Т.О.: Насправді, у моїх гравців настільки високий рівень мотивації, що мені додатково не треба їх мотивувати, залишається лише направити їхню жагу до перемог у правильне русло.

   Кор: Ваші гравці беруть участь й у чемпіонаті з великого футболу. Першу половину сезону команда відіграла на високому рівні, пройшла кваліфікаційні змагання. Які цілі та завдання Ви ставите на другу частину чемпіонату?

   Т.О.: Зараз ми знаходимося на тому етапі змагань, коли слабких команд не лишилося. Справа в тому, що цей сезон ми починали, можна сказати, з чистого листа, тренувалися у залі. Але наша команда складається з гравців, що займалися великим футболом, тож особливих проблем з адаптацією не було. Скоро у нас буде можливість винайняти велике поле для тренувань і стане трохи легше. А зараз ми будемо боротися до кінця і в кожному матчі грати на перемогу?

   Кор: Чи сприяє керівництво університету винайманню поля для великого футболу?

   Т.О.: Так, саме від керівництва і йде ініціатива щодо оренди поля, в університеті займаються цим питанням.

  Кор: Чи є відмінності в технології тренування команд з футболу та міні-футболу? Чи має тренер бути ще й спортивним менеджером?

  Т.О.: Відмінності, звісно ж, є. Якщо раніше міні-футбол вважався просто футболом у залі, то тепер існують велика різниця у технічній, тактичній та функціональній підготовці. Особисто я спілкувався з бразильськими гравцями і знаю, що там спочатку грають у залі, а лише років у 13-14 переходять до великого футболу. У нас же, на жаль, все навпаки.  Велике значення відіграє фізична підготовка, на відміну від технічної, що, на мою думку та на думку західних фахівців, є помилкою.

   У професійному спорті ці функції виконують різні люди, проте у нас тренер має суміщати усю роботу над командою. І тренування, і селекція, і психологічна підготовка – усе це лежить на плечах тренера, проте це звичні реалії для студентського футболу. 

  Автор: Денис Віленський

 
19 травня 2014

 2669 переглядів

 
 
123123